Forum içi yönetici alımları için buraya tıklayarak başvuruda bulunun!

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

F.bahçe'de tek adam dönemi bitti!

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1F.bahçe'de tek adam dönemi bitti! Empty F.bahçe'de tek adam dönemi bitti! Cuma Ocak 09, 2009 8:19 pm

LeGenT

LeGenT

F.bahçe'de tek adam dönemi bitti! 9.1.2009_sadettin-s

Saran Holding yönetim kurulu başkanı Sadettin Saran NTV Spor’da katıldığı programda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Saran Fenerbahçe’de artık “tek adamlık” döneminin bittiğinin kanıtlandığını vurgularken, “Artık Fenerbahçe’de başkan adaysızlığı dönemleri geride kaldı. Ben en büyük adayım demiyorum ama yavaş yavaş güçlü adaylar çıkıyor.” Dedi.

-ARTIK BENİ RADYOSPOR’UN SAHİBİ OLARAK TANIYORLAR-

NTV Spor’da Ersin Düzen’in konuğu olan Sadettin Saran TRT Radyospor CupLa ilgili olarak, Antalyaspor başkanı Hasan Akıncıoğlu’nu üstü kapalı eleştirdi. Turnuva’nın uzun yıllardır sponsoru olan Efes Pilsen’in yerine TRT ve Radyospor’un isminin getirildiğni vurgularken, “Şimdi TRT Radyosporcup oldu ama tabi daha önceki şu andaki bulunduğumuz mali krizden dolayı sponsorlukta sorun yaşarken, Radyospor’u niye kullanmayalım dedik. Ve TRT’yle beraber bunu kullandık. Turnuvanın ismi uluslararası TRT Radyospor Kupası oldu. Radyospor Türkiye’nin ilk spor radyosu ve beni bizim 26 şirketimiz içerisinde en çok heyecanlandıranlardan bir tanesi. Hem spor adamı olmam kaidesiyle hem de beklediğimizden çok daha büyük atılım yapması nedeniyle. Artık gittiğim yerlerde Fenerbahçe’den, magazinden değil direk Radyospor’un patronu olarak beni tanıyorlar ve yurtdışından Amerika’dan Radyospor’u dinleyenler var. Bütün spor camiasından da yeri geldiğince muhalif sesler, yeri gelince yorumlar geliyor. Çok memnunuz. Bu kadar uluslararası turnuva da Radyospor’a yakışır dedik. Bakalım bu sene Radyospor’la başladık. İnşallah iyi olacak.

TURNUVA TÜRKİYE’NİN TANITIMINA BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Hangi takımlar katılacak ve nasıl bir organizasyon olacak şeklindeki soruyu Sadettin Saran şöyle cevaplandırdı: Takımlar dört takımımız üçü eski Avrupa şampiyonu, Galatasaray, Werder Bremen, Lever Kusen ve Bursaspor. Bu yıl turnuvanın yedincisini yapıyoruz. Krizden dolayı ana sponsorluğumuz değişti. Bu sene TRT radyosporcup oldu. Son derece memnunuz. Bu turnuvanın bir diğer önemli kısmı, Saran Holding bünyesindeki Saran Medya organize ettiği, ticari olarak çok büyük olmasa bile firmamız açısından tanıtım olarak Türkiye’ye fayda olarak katkı olarak, Türk futboluna katkı olarak son derece önemli bir turnuva. Biz bunu hatırlarsın 2001’li yıllarda ilk başladığımız sene Antalya ve civarında sporseverler, futbolseverler çok iyi bilirler 90 civarı yabancı kulüp Antalya civarında devre arasında kamp yapıyordu. 7.’sini yaptığımız bu sene 1000’in üzerinde takım oluştu. Bu turnuvanın çok büyük katkısı var. Çünkü Avrupa şampiyonu Borussia Dortmund, PSV gibi takımlar katıldı turnuvaya. Fenerbahçe de zamanında bu turnuvaya katıldı. Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor gibi takımlarımızın hepsi de katıldı. Bu turnuvada gelen her yabancı takım yaklaşık 50 kişilik gruplar ve en az 200 250 kişilik bir taraftar grubuyla geldi. Artı bir de kendi basın ordusuyla geldi. 100 ülkede 5 kıtada, 18 lisanda canlı yayınlanan bir turnuva oldu ve Eurosport’un tek canlı yayınladığı turnuva bu. Sonuçta turizme Türkiye’ye katkısı olmadığını söylememeye imkan yok. Saran Medya’nın yetkilileri son derece başarılı. Benim de şahsen çok önemsediğim bir proje. Bu sene de başarılı olacak bir turnuva....

VİZYONU VE ÖNGÖRÜSÜ OLMAYAN İNSANLAR

Antalyaspor başkanı Hasan Akıncıoğlu’nun “Galatasaray ve Beşiktaş’ın Antalya Cup’a katılmasını Saran Holding engelledi” şeklindeki açıklamalarına da cevap veren Saran, “

Daha önce bir takım sıkıntılar yaşadık ama bunlar ilk defa bu sene basına yansıdı. Turnuvanın yapılmaması gerektiğini söyleyen yöneticiler oldu. Bu son derece üzücü bir şey. Bu vizyonu ve öngörüsü olmayan insanların; bizim arkadaşlarımızın Türk sporunun gelişmesi için yaptığı başarılı çalışmaları, Türk turizminin gelişmesi için yapılan çalışmaları görmezden gelmesi son derece üzücü. Vizyonu olmayan insanlardan belki de bunu beklemek normal. Sonuçta Antalya Akdeniz’in incisi. Şimdi Antalyaspor bu kadar büyük bir şehir, şu anda küme düşecek bir takım mı? Maalesef Akdeniz’in incisi, takımımız Antalyaspor bir zamanlar UEFA’da oynamış, her yıl ligde olması gereken bir takımken bu yöneticilerin bu takımı organizasyonları engellemeye çalışmaktansa Antalya’yı hakettiği yere getirmelere lazım. Bence son derece üzüntü verici bir şey bu. Dubai’den, Şarm el Şeyh’den bu turnuvayı gelin burda yapın diye bir takım teklifler geldi arkadaşlarımıza. Böyle bir şeyler varken, kendi yerel yöneticilerimizin bu tür çalışmalar içinde olması son derece üzüntü verici.” şeklinde konuştu.

ANTALYA ŞEHİR STADI’NDA MAÇLARIN OYNANMASINI İSTERDİK

“Stat konusunda da bir problem yaşanıyor?” şeklindeki soruya ise, “Maalesef bir kaç senedir turnuvayı statta yapamıyoruz. Ama sonuçta çok önemli değil. Eurosport bugün canlı yayınladığına göre, çok sağlam takımlar katıldığına göre. Ama gönül isterdi ki Antalyaspor’un şehrinin stadında yapılsın bu. Bu bizim için üzücü.” cevabını verdi.

Werder Bremen, Bayer Leverkusen ve daha önceleri Borussia Dortmund gibi takımların bu turnuvaya katıldığının hatırlatılması ve Real Madrid, Milan, Barcelona gibi takımları Antalya’da görebilme imkanımızın olup olmadığı şeklindeki soruya ise Saran Holding Başkanı, “Var. Bazen İngiltere takımlarının fikstüründe sıkıntı var ama büyük takımları getirebiliriz. Dubai şehri sadece Barcelona ve Real Madrid gibi takımların kente gelmesi için 1 milyon dolarlık bütçe ayırıyor. Milan başkan yardımcısı Adriano Galliani’yle daha önce görüştüğümde bu konuyu belirttim. Tüm bunlara karşın ilerde bir takım sürprizlerimiz olacak. Yani bunları da aşacağız gibi gözüküyor. Bir takım çok ciddi sürprizler olacak.

TAKIMLAR DA TURNUVAYI ÖNEMSİYOR

Takımların da turnuvayı önemsediği ve uzun süreli sözleşme imzalamak istediklerini kaydeden Sadettin Saran, “Werder Bremen daha önce de katılmıştı ama şimdi bize bunu beş yıllık sözleşme yapalım da beş yıllık programımızı bilelim diyorlar. Geçen sene fikstürden dolayı bir sorun yaşadık. Şimdi açıklamıyorum ama arkadaşlarımız bu konuda çok güzel bir çalışma yaptılar. İnşallah Antalya’da çok çok büyük takımları seneye göreceğiz...” ifadelerini kullandı.

“Antalya’nın tesis olarak imkanlığı nedir? Sizce yeterli mi? Çünkü her yıl Antalya’da gelişen turizm sektörü var. Sadece yaz için değil aynı zaman devre arsında bine yakın kulübün oraya gelmesi nedeniyle de bir yatırım sözkonusu Yeterli mi bunlar?” şeklindeki soruyu ise şu ifadelerle cevaplandırdı:

“Bu konuya olumlu bakmak lazım. Bir kaç senekiyle bu seneki arasında dağlar kadar fark var. Her sene bir gelişme var. Turizm işine giren otel işinde bulunan herkes bir kere o civarda bir saha organizasyonu yapıyor. Bugün 3. ligde takımlarımız var. Zamanında 2. ligde Kırıkkalespor’da da Keskinspor’un sahibiyken oralara gidip saha bulamıyorduk. Bugün öyle bir sorun yok. Aşağı yukarı her otelin sahası var. Bugün milli takım da Antalya’ya gidiylor. Golf otellerinin bile futbol sahaları var. Yani bu İspanya’ya gidiyordu herkes, İspanya’yı gerçzekten geçtik. Antalya turizmcilerimiz son derece başarılı. Antalya valimiz de çok başarılı. Antalya’da yeteri kadar olmasa bile daha iyi olacak. Olmasa gerek. Ama inanılmaz bir gelişme var ve çok memnun edici. Herşeyden önemlisi Antalyaspor’un yeni bir stada ihtiyacağı var bence.”

MAHKEME KARARI BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİYDİ

Fenerbahçe’den ihraç edilmesine yönelik kararın mahkemeden dönmesini de değerlendiren Sadettin Saran, “Bu karar ben ve ailem için son derece önemliydi. Çok üzüntülü günler yaşadım. Fenerbahçe kulübünden değil, herhangi başka bir kulüpten iki defa ihraç edilen bir başka başkan adayı yok. Futbol tarihinde yok, sadece Türkiye için değil dünyada da. ve bu traji komik bir olay. Artı bir de çok zor günler, çok üzüntülü günler yaşadım. Bu karar son derece mutluluk verici kendi adıma. Kamuoyunda aklanmak bir kere benim birinci hedefimdi. Zamanı gelince tabi bu zaman çerçevesinde yeri geldiği zaman ne işim var adaylıktan demişliğim oldu ve son derece kırılmıştım. Ama şimdi bu süreç geçti, tekrar eski isteklerime döndüm. Yargı süreci olarak şu anda dava kazanıldı. Dava kararı çıktı. Yargıtay da itiraz edecekler mi bilmiyorum ama bunu zaman gösterecek. Şu anda bekliyorum.” şeklinde konuştu.

EVET BAŞKANIM, EVET BAŞKANIM DENMESİYLE DÜNYA KULÜBÜ OLUNMUYOR

ADAY ÇIKMAZ DENİLEN GÜNLER GERİDE KALDI

ŞUNU ATTIM BUNU ATTIM GÜNLERİ GERİDE KALDI

Şadan Kalkavan’ın adaylığını da değerlendiren Saran, “Şadan Bey’in adaylığını gazetelerden öğrendim. Bir dünya kulübü için bunlar güzel şeyler. İnşallah daha çok aday çıkar. Biliyorsun ben bir zamanlar dünyanın en büyük kulüplerinden biri olan Borussia Dortmund’a ortaktım. Tamamını almak istedim. Orda şunu gördüm. Bir dünya kulübü olmak bu profesyonellikle oluyor ve bu ekiple oluyor. Ekipte hadi sen gel ben geleyimle olmuyor. Getirdiğin ekibin etrafında durup “evet başkanım, evet başkanım” demeleriyle de dünya kulübü olmuyor. Bu ekip oluşturmak ciddi bir süreç. Çok güzel bir ekip oluşturduğuma inanıyorum. Türkiye’nin önde gelen holdinglerin, patronları, sahipleri, yöneticileri, profesorlerden oluşan herşeye evet demeyecek dalkavukluk yapmayacak bir ekip oluşturdum. Ama illa aday olacağım diye de bir şey yok. Başkan olmaktan önemlisi başarılı başkan olması önemli. Başkanlığa aday olmak için de aday olmayacağım. Bu bir süreç, ciddi bir teveccüh var. Bu Mayıs’ta yargı süreci nasıl olur. Neleri görürüz ama, artık Fenerbahçe’nin bir zamanlar aday çıkmaz denilen günleri geride kaldı. Fenerbahçe bir dünya kulübü olma yolunda. Ayrıca alınan bu karar miladidir. Bu saatten sonra artık, ben onu attım, bunu attım, bunlar yok. Devletin, Türkiye’nin içinde bulunan mekanizmalarını Fenerbahçe’de işlediğini görmek, Fenerbahçe açısından son derece sağlıklı. Bu kararla artık Fenerbahçe’nin daha demokratik olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Hayalinizde başkanlık var mı? Sorusunu ise Sadettin Saran şöyle cevaplandırdı, “

Hayalimde vardı. Kırgınlık oldu, ama bunların hepsi geçti. İlla başkan olayım şeklinde bir düşüncem yok. Aday olmak için de aday olmayacağım. Zamanı geldiğinde ihtiyaç doğduğunda aday olurum. Değerlendireceğim, ama başkanlık hayalim devam ediyor.”

FENERBAHÇE BAŞARISIZ

Fenerbahçe’de bir dönem Aziz Yıldırım’la birlikte çalıştığının hatırlatılması ve Yıldırım’ın başarılı olup olmadığının sorulması üzerine ise Sadettin Saran, “Fenerbahçe kulübü o kadar büyük bir kulüp ki taraftarıyla, mali geliriyle vs. Türkiye’nin bu konuda ne kadar objektifim bilemiyorum ama bence Türkiye’nin en büyük kulübü. Baktığınız zaman 10 senede Fenerbahçe’nin şampiyonluk sayısı da çok önemli değil. Baktığınızda son 10 senede sadece dört şampiyonluğunuz var. Avrupa’daki başarısı harcanan paralarla mukayese edildiği zaman, başarılı demek mümkün değil. Demokrasisi açısından yönetim şekli açısından bence değil. Çok güzel bir stadımız var ama bu kadar bütçesi olan, bu kadar taraftarı olan, bu kadar geliri olan bir kulüpte bu sadece bir tesisimiz var diye buna başarılı demek sözkonusu değil.” ifadelerini kullandı.

Saran Holding bünyesindeki bir şirketin Türk Sporunu geçen süreçte 100 milyon dolarlık katkı yaptığını vurgulayan Sadettin Saran, “Eski bir sporcu olarak Fenerbahçe’de Futbol Şubesi sorumlusu ve potansiyel başkan adayı olarak şunu söyleyebilirim ki, Fenerbahçe’nin kesinlikle ve kesinlikle potansiyeline ulaştı denmesi mümkün değil. Bir sene önce Zico’yla birlikte oynadığımız futbol nerede, bu sene nerede. Bir sene önce Şampiyonlar Ligi’nde nerdeydik bu sene nerdeyiz. Yani hiç bir takım beş sene, yedi sekiz sene sonra bunu yapmıyor. PSV dört sene çok istikrarlı oynar, oyuncular satılır gençler gelir, sonra takım tekrar yukarı çıkar. Biz de hiç bir zaman iki sene üç sene istikrarı iki sene üç sene yakalayamadık. Zico’yla bir istikrar yakaladık, bir sene sonra Zico gitti. Şimdi sen Fenerbahçe Avrupa’da başarılı diyebilir misin? Harcanan paralar, oynadığın takımların bütçesi bizimkilerle mukayese ettiğin zaman. Ben Fenerbahçeli olarak ve spor adamı olarak memnun değilim.” şeklinde konuştu.

ATTIM SATTIM GELDİM, ZİHNİYETİNİN BİTMESİ FENERBAHÇE İÇİN BİR MİLATTIR

Siz başkan adayı olarak geldiğinizde büyük bir yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?

Geçmiş yıllarda başkanlar aday olduğu zaman şu kadar para harcayacağım diyorlardı.” ifadeleri üzerine, “Bu günler geçti, artık geldi gitti. O günler bitti. O sözler sadece Türkiye’de değil, belki ileriye dönük bazı ülkelerde bunlar olacak. Ancak Türkiye belli bir standartı yakaladı. Bu kadar büyük yatırımlara hiç bir şekilde ihtiyaç yok. Paranın daha iyi harcanması gerekiyor. Futbolu bitirmek üzereyken 15-16 milyon dolara verip de bizden sonra hiç kimseye vermemek, burdan emekli olması, çok kıymetli bir oyuncunun İngiltere gibi bir yere bedavaya gitmesi. Bunlar olmayacak. Kulüp başkanı olmak için futbolu bilmek çok önemli değil. Yöneticiliği bilmek lazım. O iş için getirilecek kişiler futbolu götürür. Önemli olan vizyonu ve misyonu koymak ve bir ticaret gibi bakmak. Artı gelir gider meselesidir bu.” şeklinde konuştu.

“Attım, sattım, geldim, kulüpten uzaklaştırdım zihniyetinin bitmesi Fenerbahçe için bir milattır.” ifadelerini kullanan Sadettin Saran, “Her şirkette profesyonellerin olması başarı için şarttır. Saygı çerçevesinde size hayır diyebilecek insanlar etrafınızda bulunduğu sürece başarının gelmemesi için neden yok. Büyük kulüplerde başarı için bu vardır. Tek adamlık yoktur.” Şeklinde sözlerini bitirdi.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Similar topics

-

» OBAMA DONEMI